טכנולוגיית Vivid

 

VIVID LEDS – טכנולוגיית מסירות הצבע ע"י כיוונן הספקטרום

 
 
כאשר אנו מדברים על איכות החמאת הצבע ע"י האור (סי.אר.אי), השיחות הללו בד"כ לוקחות אותנו לטבלאות צבעים עם מונחים כמו אר.איי (COLOR RENDERING INDEX).
הדרכים המסורתיות הללו שנועדו על מנת להגדיר עד כמה מקור אור מייצג בצורה אמינה תאורה טבעית ספגו ביקורת קשה מאחר והן אינן מייצגות את האמת.
בשנים האחרונות יצרני לדים שונים ניסו לענות על הביקורת הזו בעזרת תביעת מונחים כמו: "לבן פרימיום" או "לבן קריספי" ועוד שלל מונחים.
למרות המינוחים השונים, כולם מתכוונים לאותו הדבר: לייצג צבעים מסויימים ולגרום לתאורה להיראות טוב יותר.
אני אשתמש במונח "ויויד" – כפי שמשתמשים בו בחברת 'סיטיז'ן, ולמען ההגינות המונח מתאר אותם בצורה אמינה ביותר.

 

מסירות צבע - Color rendering

 
מסירות צבע או 'קולור רנדרניג' משמע, עד כמה אמינה באמת החשיפה של מקור אור לבן כלפי הצבעים של חפצים ועצמים במרחב בהשוואה לאור השמש.
אנחנו מכירים את האפקט המדובר כאשר אנחנו קונים בחנות ז'קט משובח ולאחר מכן אתם שמים לב באור השמש שהוא שונה לחלוטין ממנה שקניתם.

הצבעים מחולקים ל 15 אינדקסים:

R1 – R15
בד"כ אינדקס צבעים יוגדר כממוצע סכום של 8 הצבעים הראשונים, אלא ש 8 צבעים אלו הם בעלי יכולת סטורציה נמוכה יותר ואילו האינדקסים של
R9- R12
מייצגים צבעים בעלי סטורציה גבוהה: אדום, צהוב, ירוק וכחול.
סטורצייה כלומר האינטנסיביות הנתפספת של צבע ספיציפית.
CRI 100 = אור שמש
לדוגמה: בחנות מצרכים, בעל החנות מעוניין להדגיש את הצבע האדום של הבשר או את צבע הירקות, המשמעות לכך היא שמסירות הצבע הרשומה על הלד לא באמת יכולה לומר לנו עד כמה אמין הצבע שנקבל, במקרה כזה למשל אנו זקוקים לאינדקס של
R9-R12
לא משנה כמה גבוהה מסירות הצבע מאחר ואיפיון קבוצת הצבעים: אדום, צהוב, ירוק וכחול חסרה.

 
 
 
התמונה למעלה מראה לנו את אינדקס הצבעים 1-15, מסירות הצבע היא לכאורה 83 אבל מאחר והמדד של אינדקס 9 הוא כה נמוך, אין לנו אינדקציה אמיתית לצבע לפי אחוז הסי.אר. אי.
לכן ללד מסויים יכולה להיות לכאורה מסירות צבע של 97% אבל אין לנו אפשרות לקבל מושג אמיתי של מסירות האור בצבעים מסויימים.

'ויויד' ע"י כיוונון הספקטרום

כאשר אנו מדברים על כיוונון הספקטרום אנו מתכוונים שרמת הפוספור בדיואדת הלד שונתה, השינוי ברמת הפוספור ייעודי ומותאם בעבור כל שימוש, בין אם מדובר בחנויות בגדים, מוזיאונים או הארת ירקות בסופור מרקטים.
לדוגמה: הפוספור בעבור ספקטרום של ויויד לד אדום, הותאם במיוחד על מנת לייצג את הצבע האדום כפי שהוא נראה באור השמש,
לסיכום חדות ועזות הצבעים היא במספר רמות מעל הלד הסטנדרטי.
מעתה כאשר מתכנני תאורה ואדריכלים ניגשים לפרוייקט עליהם לאפיין תאורה בעבור חפצים ועצמים ספיציפים על מנת לקבל את הדגשת הצבעים הנכונה ולא לפי אחוז מסירות הצבע בלבד.